Pedikúra
Proč je pravidelná pedikúra důležitá
Péče o chodidla není jen věc vzhledu, ale i zdraví. To platí pro všechny lidi bez rozdílu věku, s výjimkou malých dětí. Pedikúru, byste měli navštěvovat pravidelně, ideálně jednou měsíčně.
Díky pravidelné a správné péči o nohy se nám daří udržovat zdravá chodidla bez bolestných otlaků, kuřích ok, mozolů, plísní na kůži nebo nehtech. Upravené nohy vypadají dobře a dodávají nám lepší pocit jistoty, pohodlí a částečně mají podíl i na dobrém sebevědomí. Pravidelnou péčí nejenže předcházíme různým onemocněním ale i když na ošetření přijdeme již s nějakým problémem, můžeme jej dát postupně do pořádku a těšit se z hezkých nohou a nehtů.
typy pedikúry:
- Mokrá pedikúra - jak už z názvu vyplývá, dochází při ní k namáčení nohou v různých typech koupelí. Ty obsahují různé koupelové soli nebo kosmetické přípravky, které kůži před samotným ošetřením změkčí, připraví chodidla na odstranění ztvrdlé kůže a současně je vydezinfikuje.
- Suchá pedikúra - provádí se bez předchozí koupele a nepoužívá se při ní ani skalpel. Pro odstranění zrohovatělé kůže na patách se používají různé přístroje, např. škrabky, pilníky nebo brusky.
U zdravých lidí se tyto typy pedikúr mohou kombinovat. U diabetiků se provádí spíše přístrojová suchá pedikúra, jelikož u ní je menší riziko poranění kůže.
Dalšími pomůckami k pedikúře jsou nehtová rovnátka a nehtová protetika a kosmetické přípravky dle charakteru nohou případně speciální kosmetika např. na plísně kůže nebo nehtů. Nehtová rovnátka se používají u zarůstajících nehtů, s případným dalším ošetřením (tamponáda, tejpy na palcové valy). Doba léčby s nehtovými rovnátky je delší avšak nás odmění nebolestivými hezkými prsty a nehty. Nehtová protetika slouží jako náhrada nehtové ploténky například po úrazech kdy nehet "sleze" nebo se oddělí od nehtového lůžka a část nehtu chybí, protetika nahradí část chybějícího nehtu a zároveň umožňuje růst nového.
Pokud vám z jakýchkoli důvodů vyhovuje spíš domácí pedikúra, tady je pár tipů, jak na to:
dopřejte si na úvod asi 15 minutovou koupel. Přidejte do ní speciální vonné oleje nebo koupelovou sůl.(já používám espomskou sůl). Po koupeli nohy osušte a zbavte je ztvrdlé kůže jemně a šetrně. Použít můžete klasický pilník nebo pemzu, případně elektrický pilník - při ošetření na něj ale příliš netlačte. Zastřihávání ztvrdlé kůže kleštičkami nedoporučuji kvůli možným poraněním a už vůbec nezkoušejte skalpel. Zastřihnout však můžete přečnívající kůžičku kolem nehtů - na tu můžete použít i změkčovač. Nehty si ostříhejte - doporučuji zastřihnout do rovna, aby nezarůstaly. Na nehty a jejich okolí můžete použít výživný nehtový olej, který vmasírujete do kůže. Nezapomeňte na konec namazat chodidla výživným krémem, který je určen speciálně na nohy a dle tipu, potřeby a stavu vašich chodidel.
Něco málo z historie pedikúry- Ve starověkém Římě a Řecku měla hygiena těla vysokou úroveň. Oblíbeným místem očisty, odpočinku a zábavy se staly lázně. Úroveň hygieny, ale i odívání a obouvání ve středověku byla nízká. Závadná obuv zhoršovala anatomický tvar nohy a poškozovala její funkci. Lazebníci a ranhojiči věnovali zvýšenou péči nohám. Používali léčebné koupele s přísadami bylin, solí a odvarů.
- Na přelomu 19. století se ve Francii a v Německu, začala rozvíjet léčebná péče o lidskou nohu. Ve městech se objevovaly živnosti zabývající se péči o nohy.
- Dr. Scholle je zakladatelem moderní pedikúry. Zavedl a rozšířil pedikérská pracoviště po celém světě. Pracovali zde vyškolení pedikéři, kteří ovládali péči o nohy po stránce praktické i teoretické. Doporučovali klientům ortopedické pomůcky, které Dr. Scholle vyráběl. V péči o nohy znamenalo toto spojení teorie a praxe veliký pokrok.
- V době Baťových obchodních domů, došlo i u nás k rozmachu pedikúry. V 70. až 80. letech 20. století se péče o nohy zhoršila. Osvěta byla jen velmi malá, ubylo pracovišť pedikúry. Ke zlepšení došlo po roce 1990. Začaly se zlepšovat podmínky pro zakládání nových pracovišť pedikúry. Založena byla Asociace pedikérů České republiky. Ta na svých sjezdech seznamuje členy s novinkami v péči o nohy, pořádají se rekvalifikační kurzy. Péče o nohy se dostala do popředí zájmu pedikérů a ortopedů.